De serie heeft twee Golden Globes en zes Emmy Awards gewonnen en wordt door Amerikaanse tv-critici de hemel in geschreven. “Zo dicht bij genialiteit als tv kan komen”, luidt één van de recensies van de nieuwe Amerikaanse dramaserie Mad Men. Vanaf kunnen Nederlandse kijkers beoordelen of de hype terecht is. De VARA begint dan met het uitzenden van ’the making of’ (23.20 uur, Ned. 2). Een week later volgt de daadwerkelijke reeks (22.45 uur, Ned. 2).
Mad Men komt uit de koker van de schrijver van de eveneens bejubelde serie The Sopranos. Deze keer bedacht schrijver Matthew Weiner een reeks die zich afspeelt op het Madison Avenue van de jaren zestig, de bakermat van de New Yorkse reclamebureaus. Die straat wordt kortweg ook wel ’Mad’ genoemd, terwijl de reclamewereld in die tijd vooral een mannenaangelegenheid was. De naam Mad Men was zo snel geboren.
Follow up:
De werksfeer in de Sterling Cooper Advertising Agency is doordrenkt van rivaliteit, vreemdgaan, alcohol en iedereen rookt er nog ouderwets veel. Sterker nog: de reclamemakers breken zich het hoofd over hoe ze sigaretten kunnen promoten ondanks het feit dat langzaam begint door te sijpelen dat dat gedrag helemaal niet gezond is.
De reeks draait rond Don Draper (John Hamm). Hij geldt als de grootste reclameman en womanizer in de business. Hij drinkt geregeld, houdt er naast zijn vrouw nog een ma(x8c)tresse op na en merkt dat hij af en toe minder begint te presteren in zijn vak. De snel veranderende tijden (tv doet zijn intrede) en zijn jonge ambitieuze collega’s zorgen er echter voor dat hij altijd scherp moet blijven.
De reeks zal waarschijnlijk niet omarmd worden door een groot publiek. De serie is vooral interessant voor fijnproevers, oordelen de deskundigen. Dat blijkt uit de vele dialogen die doorgaans wat langer zijn dan in andere Amerikaanse series. De acteurs kunnen lang praten over wezenlijke kwesties. Zo praat Don Draper in een aflevering met een vrouwelijke klant over de zin van het leven. Volgens hem is het onzin dat een leven altijd gelukkig en liefdevol zal verlopen. “Een mens komt alleen ter aarde en sterft ook weer alleen. Wat mensen hopen dat ertussenin gebeurt, is gebaseerd op een droombeeld dat wij reclamemakers proberen te verkopen.”
Reeks 1 beslaat dertien afleveringen die door de VARA worden uitgezonden. In de VS is de serie al toe aan reeks 3.